דילוג לתוכן

מבנה מומלץ למתכונת ניהול פרויקט

03/01/2010

מבנה מומלץ למתכונת ניהול פרויקט

דיויד שוגרמן David Sugarman

תקציר מנהלים

פרק קצר ותמציתי המאפשר לגורמים הניהוליים הרלוונטים לקבל תמונה כוללת מדויקת איכותית וכמותית על הפרויקט.  הקוראים יחפשו לדעת האם הפרויקט תואם את האסטרטגיה של החברה, ההשקעות הנדרשות, הסיכונים ואופן החזר ההשקעה.  התקציר גם יציג בתמציתיות את התהליכים, הכלים והתוצאות של הבדיקות/ניתוחים השונים.

להלן מרכיבים מומלצים לניהול פרויקט:

רקע ומטרות הפרויקט

הצגת רקע עסקי של החברה, אופי פעילותה.  מטרות הפרויקט בראייה ארגונית.  מטרות אלו משמשות בהמשך כבסיס לבחינת החלטות שיש לקבל בבחירת החלופות.  בשלב זה יינתן רקע כלכלי על בסיס נתונים שיאפשרו ניתוח חלופות בהמשך.

 בעלי עניין

סקירה של כל בעלי הענין הרלוונטים אשר להם יש השפעה ישירה ועקיפה על הפרויקט.  ניתוח ההשפעות על הפרויקט ותיעדוף בעלי העניין חשוב ומשפיע על קבלת ההחלטות בהמשך.

 הצגת חלופות ותהליך בחירתם

בניה של מספר חלופות וניתוחן על בסיס נתונים כמותיים ואיכותיים מוגדרים.  יכללו בעיקר שיקולים טכניים, ניהוליים, כלכליים, סיכוניים,  ארגוניים וכו'.

עדיפות לשימוש בכלי ניתוח אובייקטיבי תוך הצגת התוצאות במבחני רגישות מתאימים.

 החלופה הנבחרת

לאחר בחירת החלופה (השלב הקודם), יש להציג אותה ברמת הפרוט הנדרשת על מנת להשלים את תכנון הפרויקט בשלבים הבאים: תאור זה רצוי שיכלול: תאור כללי עם סכמה מלבנית בסיסית, מפרט טכני, דרישות שונות/שרות, בחינות ובדיקות ומדדים/פרמטרים עיקריים אשר מאפיינים את החלופה הנבחרת ויאפשרו בשלב מאוחר יותר ניתוח כמותי להצלחת הפרויקט.

 SOW

מסמך כללי המאפיין את תכולת עבודות הניהול/ביצוע הפרויקט משמש בסיס חוזי/מוסכם בין מזמיני הפרויקט למבצעיו.  המסמך יגדיר כמובן את שלבי הפרויקט השונים, התוצרים השונים בכל שלב, תהליכי פתוח, דרישות כלליות לעמידה בתהליכים/מפרטים.  במקרים של שיבוץMake/Buy  ה- SOW חייב לכלול הגדרה מסודרת של נוהלים בתהליכים הנדרשים מקבלני המשנה מול החברה המפתחת.

 OBS

 מבנה ארגוני של הפרויקט בתוך החברה.  המבנה צריך להראות למי ראש הפרויקט כפוף, מהיכן מקבל ראש הפרויקט בארגון את שירותי הפיתוח, יצור, ניהול וכו' הנדרשים בפרויקט, אופן יישום המבנה (מטריצי, פרויקטי וכו') והתאמתו לצורכי הפרויקט.  הצגה איורית עם הסבר מילולי לאילוצים ושיקולים.

 WBS

גזירת כל תכולות העבודה ב- SOW שהפרויקט מחייב עליהן.  בחירת שיטה לבניית WBS (ראה ספר הקורס), על פי ההתאמה לפרויקט תוך תאור השיקולים הרלוונטיים.  הצגה איורית בתוספת דוגמאות של מספר חבילות עבודה בודדות מפורטות הכוללות את  תאור המוביל, אמצעים, יעדים, תפוקות וכו'.

 לו"ז משאבים ותקציב

הצגת מדיניות תכנון הפרויקט ותכנון לו"ז לפרויקט תוך התחשבות באילוצי דרישות (שוק, הנהלה וכו'), משאבים, תקצוב, סיכונים.  איתור נתיב קריטי לפרויקט וניתוח דרכי פעולה להקטנת הסיכונים בהיבטי לו"ז, משמעויות.  הצגה בגנט ברמה עליונה (בלבד).

 ניתוח וניהול סיכונים

סקירת סוגי הסיכונים ברמה תכנונית תוך שימוש במודל מקובל המתחשב בהסתברות לגילוי הסיכון וב"נזקים" הנגרמים.  הצגה כוללת של סה"כ הסיכונים השונים לפי סדר עדיפות משוקלל.  קביעת קריטריונים לטיפול בסיכונים, הצגה של פתרונות אפשריים לסיכונים העיקריים ובניית תוכנית ניהול סיכונים בעלת בקרה (תהליך, אחריות) לסיכונים העיקריים.

  בקרה

הצגת כלים ניהוליים כמותיים המאפשרים להנהלת הפרויקט, הנהלת החברה ובעלי עניין אחרים לקבל תמונה שוטפת כמותית על התקדמות הפרויקט בהיבטים השונים.  הגדרה של פרמטרים, דרכי איסוף נתונים, צורת מדידה וניתוח.

 סיום

תהליכים שיש לבצע במהלך הפרויקט כדי להכינו לשלב הסיום בו הצוות מתפרק, הידע מתפזר. 

דרכים לתמיכה בפרויקט בשלבי מחזור החיים, בשלב הוצאת המוצר משרות, היבטי איכות סביבה, שימור הידע הארגוני וטיפול באנשים (צוות הפרויקט).

 נספחים

לו"ז תקציב וניתוח משאבים, מידע טכני ומסחרי וכו'.

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: